Cizre ilçesine 1931 yılında Bucak olarak bağlanan İlçemiz 1960 yılında Mardin"e bağlı bir İlçe olarak idari taksimatta yerini almıştır. 18 Mayıs 1990 gün ve 20522 Sayılı Resmi Gazete"de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 16/05/1990 tarihinden itibaren yeni İl Şırnak"a bağlanmıştır.

İlçe merkezinde 11 mahallemiz bulunmaktadır. Önceden İlçemizde, 35 köy ve 27 mezradan oluşan bir idari taksimat vardı. Ancak, 4 köyümüz (Görümlü, Çalışkan, Başköy ve Verimli) ve 1 mezramız (Nevro), 3 belde (Görümlü-Çalışkan-Başverimli) haline getirilmiştir.

Ayrıca (1) köyümüz de (Aksu Köyü) kamulaştırılmıştır. Halen ilçemizde 12 köy ve 10 mezra boş bulunmaktadır. İlçemizde 3 belde, 18 köy ve 16 mezra ise doludur.

Köy Yolları: Şırnak Valiliğince ilçemize bağlı bütün köy yolları asfaltlanmış, çalışan iş makinalarının akaryakıtları İl Özel İdare Müdürlüğü ile Kaymakamlığımız Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından karşılanmıştır.

İçme Suyu Durumu
İlçe merkezinin içme suyu Görümlü Beldesi kaynağından cazibeli hatla getirilmekte olup halen ilçeye yeterli içme suyu verilmemektedir. Ayrıca ilçemizde yapılan Silopi Barajından ilçe merkezine içmesuyu getirilmesi işi içinde ihale yapılmıştır.

Köy Suları : İlçemize bağlı Köy ve Mezralarının içme suları KÖYDES Projesi kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliğince yapılmıştır.

Sezer IŞIKTAŞ
Silopi Kaymakamı
Silopi Belediyesi Başkanı
Sezer IŞIKTAŞ
Silopi Kaymakamı
Silopi Belediyesi Başkanı
Sezer IŞIKTAR